BAŞKAN TUTAL, DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİNE UYGULANAN ZULMÜ KINADI

BAŞKAN TUTAL DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİNE UYGULANAN ZULMÜ KINADI 2Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere yönelik uygulamalarını kınadı.

Doğu Türkistan'ın 70 yıldır Çin işgali altında yaşayan bir İslam yurdu olduğunu kaydeden Başkan Tutal, işgalle birlikte başlayan zulüm ve işkenceler artarak devam etmektedir "dedi.

Başkan Tutal; Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman kardeşlerimize Filistin ve Arakan'da yaşayan kardeşlerimiz gibi zulüm, baskı eksik olmamıştır. Çin, işgalin başından bu yana Müslüman Türk kimliğini yok etmeyi amaçlamıştır. Uygur Türkleri inançlarına, kültürlerine ve kimliklerine sahip çıktıkları için katliamlara, soykırımlara maruz kalmışlardır. Çin, Doğu Türkistanlı Müslümanlara iki seçenek sunmaktadır: Ya Çinli gibi yaşarsınız ya da ölürsünüz demektedir. 70 yıldır Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan, kapalı bir yönetim sistemi altında olduğu için yaşadığı zulümleri dünyaya yeterince duyuramıyor. Baskı altında varoluş mücadelesi veren Uygurlu Müslüman kardeşlerimiz soykırım tehlikesi yaşamaktadır.” diye konuştu.

Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanların esarete mahkum edilmek istendiğini belirten Belediye Başkanı Mehmet Tutal; Doğu Türkistan'da yaşayan kardeşlerimizin Müslümanca yaşamasının sonuçları şiddet, işkence ve ölümdür. Her geçen gün yeni yasaklar getiren Çin Hükümeti, Doğu Türkistan’da ezan okunmasına, toplu namaz kılınmasına ve oruç tutulmasına izin vermiyor. İnanç özgürlüğünü ayaklar altına alan Çin yönetimi dine ait her şeyi yasaklamış durumda. Uygurlu Müslümanların çocuklarına Müslüman isimler vermesi yasak. Müslümanların birbirlerine selam vermesi yasak. Kur’an-ı Kerim okumak yasak. Dua kitabı ve bayrak bulundurmak yasak. Kadınların başörtüsü takması yasak. Çin’in Doğu Türkistan’da getirdiği yasaklar ve uyguladığı ağır cezalar sonucu Doğu Türkistan dünyanın en büyük zulmünü görmektedir.

Bizde diyoruz ki Çin'e bu haksızlıktan vazgeç Biz bu zulme asla kayıtsız kalmayacağız. Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerimizi asla Çin'e ezdirmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

{gallery}HABERLER/A_Guncel/doğu_türk{/gallery}

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar